18 kwietnia 2024

PKS-Travel.pl

Podróże dookoła świata

5 najciekawszych faktów o Brazylii!

Brazylia to największy i najludniejszy kraj Ameryki Południowej. Słynie z niezwykle kolorowych obchodów karnawału, a także lasów tropikalnych wraz z dorzeczem Amazonki.

To jednak nie wszystko, co Brazylia ma do zaoferowania – poznaj 5 najciekawszych faktów o tym wyjątkowym miejscu!

  1. Wyspa Węży

Ilha da Queimada Grande, zwana inaczej Wyspą Węży leży u wybrzeża Brazylii – odłączyła się od głównego lądu około 100 tysięcy lat temu i od tego czasu stanowi jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Zadomowiły się tam żararaki wyspowe, uznawane za jedne z najbardziej jadowitych gatunków węży na świecie. Przebywanie na wyspie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla zdrowia i życia, dlatego władze Brazylii ustanowiły oficjalny zakaz odwiedzania tego miejsca – możliwe jest to tylko ze specjalnym pozwoleniem.

  1. Rio de Janeiro i jego błędna nazwa

Po odkryciu Rio de Janeiro 1 stycznia 1502 roku, Portugalczyk Gasap de Lemos nadał mu nazwę, która funkcjonuje do dziś i w tłumaczeniu oznacza „Styczniową Rzekę” – przez miasto jednak nie przepływa żadna rzeka.

  1. Produkcja kawy

Brazylia od 150 lat pozostaje największym producentem tej używki na świecie. 85% plantacji zajmuje sie uprawą kawy typu arabica, a kawa typu robusta to zaledwie 15%.

  1. Największa społeczność katolicka na świecie

Brazylijski kościół katolicki jest największą wspólnotą narodową zrzeszającą wyznawców tej religii – według najnowszych danych, katolicy stanowią tam prawie 65% populacji, co daje 123 miliony wiernych.

  1. Terra de Vera Cruz, czyli Ziemia Prawdziwego Krzyża

Tak brzmiała pierwsza nazwa lądu brazylijskiego, którą w 1500 roku nadał portugalski żeglarz Pedro Alvarez Cabral. Szybko jednak skrócono ten termin do Santa Cruz, oznaczającego Święty Krzyż. Obecna nazwa kraju pojawiła się w 1512 roku, dzięki ogromnym zyskom z eksploatacji występującego tam czerwonego barwnika, zwanego brazyliną.

Jeżeli zainteresowała Cię Brazylia, to opis najciekawszych miejsc z całej Ameryki Łacińskiej znajdziesz w serwisie wczasowa.pl.

 

Copyright © All rights reserved.