18 maja 2024

PKS-Travel.pl

Podróże dookoła świata

Wietnam: przewodnik turystyczny

Informacje ogólne o Wietnamie

Stolica. Hanoi
Języki. Wietnamski i w obszarach turystycznych można znaleźć osoby, które mówią po angielsku.
Waluta. Wietnamski Dong, ale w wielu przypadkach przyjmują amerykańskiego dolara. Płacenie kartą kredytową lub debetową jest możliwe w wielu lokalach, ale czasami pobierają prowizję, zwykle 3%.
Wiza. Polacy potrzebują wizy, która może być załatwiona po przyjeździe (na miejscu, jeśli posiadasz zaproszenie) lub w internecie. Proces jest bardzo prosty, wszystko czego potrzebujesz to zdjęcie paszportowe, oryginał paszportu i 25 USD na 30 dni podróży.

Główne cele podróży

Z północy na południe, Wietnam jest pełen interesujących punktów, więc kompletna wycieczka zwykle obejmuje od gór na północy – gdzie można zobaczyć typowe pola ryżowe i spotkać wioski, które wciąż zachowują powiew autentyczności – do zakończenia na południu na plażach kraju. Oczywiście, nie zapominając o centralnej części miasta, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki.

Sapa: to najbardziej wysunięty na północ punkt trasy, nie wszyscy podróżnicy go uwzględniają, ale jest idealny dla tych, którzy lubią piesze wędrówki, chcą poznać bardziej autentyczny Wietnam i zagłębić się nieco w życie lokalnych grup etnicznych. Z Hanoi to 5 i pół godziny podróży.

Hue: w samym środku kraju znajdziemy kolejną z atrakcji, Hue, które do 1945 roku było stolicą Wietnamu. Znane jest z wielu zabytków, wśród których wyróżnia się Cytadela.

Danang: największe miasto portowe w środkowym i południowym Wietnamie. Znajduje się tu międzynarodowe lotnisko, z którego można łatwo dostać się do Hue i Hoi An. Do jego głównych atrakcji należą Góry Marmurowe, kompleks Da Nan Hills z najdłuższą kolejką linową na świecie, no i oczywiście plaże.

Hoi An: to, co kiedyś było wioską rybacką, dziś jest jedną z najbardziej popularnych i kolorowych destynacji w Wietnamie. W Hoi An nie znajdziesz rzek motocykli, setek klaksonów i zanieczyszczeń, które zmuszają do noszenia maseczek na twarzy. Jest to nietypowy cel podróży dla tego kraju, a dla mnie jeden z moich ulubionych.

Jak się poruszać w Wietnamie?

Pociąg, samolot, autobus lub motocykl, opcji jest kilka jednak każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety. Samolot jest szybki i wygodny, ale zazwyczaj jest najdroższy. Pociąg przecina kraj z północy na południe, ale podróże są zazwyczaj długie, a doświadczenia są zróżnicowane, niektórzy twierdzą, że jest to doskonały sposób na podróżowanie inni, że można w nich znaleźć nawet karaluchy. Chociaż jakość nie jest najwyższa na świecie, wiele zależy od klasy biletu, są różne i jeśli chcesz najlepszy, dobrze jest kupić z wyprzedzeniem. Autobusy różnią się jakością, ale moje doświadczenie było dobre i chociaż używałam go tylko na krótkie wycieczki (mniej niż 4 godziny), to jest nawet wersja nocna, ulubiona przez wielu podróżnych, aby zaoszczędzić na noclegu. Wreszcie jest motocykl, który jest zalecany tylko dla tych, którzy wiedzą jak dobrze go prowadzić i mają ważne prawo jazdy w Wietnamie.

Copyright © All rights reserved.