18 maja 2024

PKS-Travel.pl

Podróże dookoła świata

Co warto wiedzieć przed podróżą do Istambułu?

Stambuł to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Jest jedynym na świecie, który znajduje się pomiędzy kontynentem europejskim a azjatyckim. Specyficzna jest również fuzja kultur, religii i tradycji. Tak więc, spacer po każdej dzielnicy jest doświadczeniem.

Praktyczne informacje dla podróżnych

1. Stambuł znajduje się w Turcji, kraju europejskim, który nie jest częścią Unii Europejskiej, strefy Schengen ani strefy Euro.

2. Walutą jest lira turecka, jednak w wielu miejscach można płacić euro, a nawet dolarami amerykańskimi.

3. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane w lokalach nastawionych na turystów, ale nie wszędzie, więc najlepiej mieć przy sobie lokalne pieniądze. Pieniądze można wymienić w każdym kantorze wymiany walut lub wypłacić z bankomatu.

4. Ponieważ nie należy do strefy Schengen, ma własne przepisy imigracyjne i wymaga wizy od większości krajów. Jest to wiza elektroniczna, którą można uzyskać w ciągu kilku minut, a w przypadku Polaków jest ona bezpłatna. Oto oficjalna strona internetowa: https://www.evisa.gov.tr

5. Ponieważ nie jest to kraj Unii Europejskiej, Twoja karta SIM nie będzie działać, jeśli kupiłeś ją w kraju członkowskim lub przywiozłeś ją z kraju. Koszt karty SIM waha się od 15 euro do 50 euro. Wszystko zależy od firmy i planu.

6. Językiem jest turecki, ale w rejonach turystycznych łatwo można spotkać osoby mówiące po angielsku.

Przyjazd do Istambułu

7. Istambuł posiada dwa lotniska: Istanbul International Airport po stronie europejskiej i Sabiha Gökçen po stronie azjatyckiej. Pierwszy z nich znajduje się najbliżej centrum miasta, natomiast drugi oddalony jest o ponad 45 kilometrów.

8. Aby się przemieszczać, możesz wynająć wspólny transfer, którego koszt wynosi 8 euro na lotnisko w Europie i 13 euro na lotnisko w Azji.

9. Podczas wizyty można poruszać się transportem publicznym, jest on dość wydajny i obejmuje główne atrakcje turystyczne.

10. Pojedynczy przejazd komunikacją miejską kosztuje 5 lirów, ale im więcej się przemieszcza, tym bardziej cena zaczyna spadać.

Copyright © All rights reserved.